Analiza instrumentu chciwości: złoto

Witajcie!

Analiza długoterminowa: złoto

Dziś przeanalizujemy rynek, który kojarzy się z chciwością oraz inflacją, która jest obecnie niezwykle rozdmuchana. Mowa oczywiście o rynku złota. Zacznijmy od tygodniówki i od Elliotta. Mamy wybity poziom overbalance a więc największej korekty w trendzie i to po 5-tej fali. Zauważcie proszę, że 5-ta fala była klinem spadkowym co w książce Peter L. Brandt “Dziennik profesjonalnego gracza giełdowego” było omawiane na zasadzie próby cierpliwości. Brandt twierdzi, że po klinach spadkowych, które są piątą falą rynek bardzo długo porusza się w beztrendziu zanim nastąpi wybicie trendowe.

Patrząc fundamentalnie to złoto lubi załamania giełdowe a te banki centralne bardzo skutecznie powstrzymują póki co. Ciekawe czy oni zauważają jak potężnie rozdmuchują inflację. Nie wiem czy moi drodzy czytelnicy zauważyliście ale mamy czasy, w których bez worka pieniędzy nic wartościowego nie kupisz. 10 – 20 lat temu było inaczej. Jako wskaźnik inflacji ja używam ceny dóbr ujętej w stosunku do przeciętnego wynagrodzenia netto. Odnoszę to głównie do cen mieszkań. Wyraźnie widzę mega inflację.

Zgodnie z naukami Bruce’a Gillmore’a oraz teorią fal widzimy wyłamanie z trendu spadkowego na złocie w interwale tygodniowym. Price Action tez tutaj jest pro wzrostowe, gdyż mamy obronę istotnego wsparcia (czerwona linia).

Złoto na dziennym

Przyjrzyjmy się zatem niższym interwałom. Na początek interwał dzienny.


[adinserter block=”5″]
Na wolumenie rzeczywistym widzimy wybranie w dołku. Patrząc na te ukośne niebieskie linie na wolumenie Rafał Glinicki użyłby określenia “mamy COB’a” czyli (change of bechavior, z ang. zmiana zachowania). Rynek tracił impet spadając, wolumen malał. Cena zaliczyła dołek. Potężny wolumen w samym dołku a na świecy duży dolny cień. Duży gracz kupował. Po czym wolumen jest przyrastający. Coś w rodzaju podwójnego dna – znowu ekstremalnie duży wolumen. W obu sytuacjach na obu dnach mamy także potwierdzenie na wolumenie różnicowym. Jeśli wolumen rzeczywisty oraz wolumen różnicowy są ekstremalnie duże (patrząc na sąsiednie słupki histogramu) to mamy ważne miejsce, przy czym w praktyce nie ma aż tak dużego znaczenia czy wolumen różnicowy jest zielony górny czy czerwony dolny.

Popatrzmy także na wsparcie harmoniczne. Mamy impuls X – A oraz korektę ABCD. Formacja objęcia w dołku przy punkcie “D” wypada w obszarze zagęszczeń Fibonacciego (wewn. 61,8%, zewn.: 161,8%, ekspansja 61,8% – złota proporcja, poziom Di Napolego itd.). Pod katem harmoniczności powinniśmy rosnąć. Scenariusz może być zanegowany jeśli pogłębimy dno i wtedy punkt “D” mógłby być dopiero punktem “B”.  Wbrew temu scenariuszowi a zgodnie ze scenariuszem bazowym drugie dno ma kształt akumulacyjny pod kątem zarówno ceny jak i wolumenu.

Złoto intraday

Popatrzmy teraz na niski interwał – na H1:

Mamy zrzucenie ceny (selling qlimax), springa, charakterystyczny wolumen po zrzuceniu ceny (zamykanie shortów), wybrania w dołkach, 2 udane testy wolumenowe, pokaz siły, breakout potwierdzony. Mamy tu całego Wyckoffa i wygląda to na akumulacje. Nawet jeśli policzymy wolumeny na wolumenie skumulowanym, który tutaj jest oparty o wolumen rzeczywisty (nie tickowy) to również widzimy zachowanie dużego gracza. Spójrzcie jaka duża akumulacja trwa obecnie. Zachowanie rynku można określić jako pro wzrostowe.

Złoto jako kontrakt terminowy GCZ17 notowany na COMEX

Jeśli ktoś nie wierzy w wolumen naszej marki (niebawem będzie dostępny w sprzedaży w sklepiku) to zamieszczam screena bezpośrednio z COMEX (giełdy złota), kontrakt grudniowy GCZ17:

A popatrzmy jeszcze na pozycjonowanie regulowanych graczy raport CFTC (raport COT):

Można dostrzec, że ci co zawsze mają rację czyli  Managed Money (fundusze hedgingowe i inni zarządzający) wciąż są po długiej stronie rynku. Ich LONG-i wcale dużo nie zmalały w trakcie korekty. W dalszym ciągu jest to wykres grudniowego kontraktu na złoto GCZ17 z giełdy głównej dla złota amerykańskiej COMEX. No i rośnie Open Interest a więc liczba otwartych kontraktów. Rośnie zainteresowanie złotem.

Nie umiem ci powiedzieć czy zarobisz jeśli dziś kupisz czy lepiej poczekać ale sytuacja na złocie wygląda na wczesny BUY. Mi moja bazowa strategia VIOLAA Trading nie pozwala już tu wchodzić bo nie kupuje na górnej bandzie ani nie sprzedaje na dolnej. Ale w szerszej perspektywie sytuacja wygląda na akumulacje.  Dla złota w tej dekadzie myślę, że zobaczymy poziomy których sobie nie jesteśmy w stanie wyobrazić.

Pozdrawiam

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Facebook Comments