Frank szwajcarski (CHF) – LONG

W tym artykule zajmiemy się sytuacją w skali dziennej na parach: USD/CHF oraz CAD/CHF. Czyli krosem franka z dolarem amerykańskim oraz kanadyjskim.

Obie pary w kierunku wzrostów są świetne pod kątem carry trade, czyli przyzwoicie zarabiamy na dodatnich punktach swap. Ostatnimi czasy mocno zwracam na to uwagę przy transakcjach, które trwają dłużej, czyli tych w skali interwału dziennego. I szczerze mówiąc coraz bardziej je lubię.

Indeks dolara amerykańskiego DXY

Poniżej graficzna reprezentacja analizy indeksu dolara

DXY, D1, 23.01.2020

Aktualnie jesteśmy po pełnym cyklu Elliottowskim, czyli 5 fal impulsu i 3 fale korekty. Korektę ABCD zaznaczono na rysunku. Wybicie z oporu w postaci albo linii laguarra czy tez jaguara (z obiema nazwami się spotkałem), albo – tak jak na rysunku – Andrew Pitchfork jest wyraźnie zauważalne. Owo wybicie, czyli powrót do tendencji wzrostowej posiada właściwe momentum. Chodzi o to, że punkty przełamania (zmiany tendencji) ładnie się wpisują w te punkty zerowe na przebiegu zielonych okręgów, które symbolizują cykliczność tego rynku. Wskazuje to na trwający impuls. A więc wniosek jest taki, ze indeks dolara już ruszył ku wzrostom.

Tutaj należy przeanalizować jeszcze jeden wykres. Warto znać cenę kontraktu na indeks dolara, ale w tym artykule będziemy zajmować się relacją danej waluty do WCU, czyli “world currency unit”. Są tutaj nieco inne metody wyliczenia, więc dla porządku przeanalizujmy jeszcze sytuację na wykresie USDWCU.

USDWCU

USDWCY, D1, tradinview, 23.01.2020

Widzimy tu, że dolar jest mocno wyprzedany, a postęp w cenie jest mizerny, czyli formacja VSA o nazwie SOT (shortening the trust). Jest to bardzo szerokie spojrzenie na akumulację dolara, spójrzmy może na ostatnią część wykresu:

Z tego wykresu w zasadzie nic nie odważyłbym się odczytywać, gdyż jesteśmy w połowie drogi od wsparcia do oporu. No ale jest widoczny zygzak ABCD, więc jest podstawa do choćby krótkoterminowych wzrostów. Ale ten wykres nie jest prognostyczny, jest beznadziejny.

Spójrzmy na ostatni kontrakt futures na indeks dolarowy DXY Z9:

DZY Z9 + wolumen realny, dzienny

Charakterystyką gry na indeksie dolarowym jest czerpanie płynności z wybitych stop lossów pod poprzednim ale istotnym dołkiem. I to tutaj widzimy. Rynek zszedł poniżej ostatniego dołka i złapał płynność, na co wskazuje bardzo duży wolumen pod ostatnią świeczką.

Skoro tak to mamy kolejny argument za wzrostami. No bo skoro po spadkach smart money już odwrócili swoje pozycje (nie wiem czy cały pakiet czy tylko część) to mamy solidny argument za wzrostami.

Ogólnie dolar, choć z wątpliwościami, to określamy dominujący kierunek: do góry.

Wolumen rzeczywisty możecie zakupić tutaj (cena za pół roku subskrypcji):

Można też zakupić wskaźnik na krótszy okres 1 miesiąca.

Indeks Franka szwajcarskiego

Jak zdobyć indeks franka? Nie jest to takie oczywiste, więc opiszę metodę. Wchodzimy sobie na platformę tradingview. Tam wpisujemy “CHFWCU”, gdzie skrót WCU oznacza “world currency unit”, czyli indeks. Sytuacja na indeksie franka kształtuje się następująco:

CHFWCU, D1, 23.01.2020

Jeśli znacie konstrukcję oscylatorów technicznych takich jak stochastic czy RSI to pewnie zauważacie pewne podobieństwo. Podobnie jak tam, tu również można powiedzieć, ze rynek jest wykupiony. Cena dotarła do górnego ograniczenia tej wyższej linii oporu. To wystarczający argument by określić najbliższą przyszłość indeksu franka jako spadkową. Werdykt: CHF na spadki.

Indeks dolara kanadyjskiego

Indeks kanadyjczyka jest nieco bardziej fluktuatywny, dlatego przeanalizujemy tutaj krótszy okres czasu.

CADWCU, D1, tradinview, 23.01.2020

Zarówno w węższym, jak i szerszym przedziale czasu, indeks dolara kanadyjskiego możemy uznać za wykupiony. Temu walorowi należy się korekta. Werdykt: kanadyjczyk na dół. Ale gdybym miał porównać kanadyjczyka z frankiem to frank jest znacznie bardziej wykupiony.

Wróćmy do Forex -u na naszej platformie MT4 i przeanalizujmy kanały zmienności w horyzoncie dziennym.

Sezonowość

Nie będziemy tutaj omawiać modeli sezonowych. Zamiast tego podam tylko daty punktów przełamania z raportu na ten rok Larry’ego Williamsa. Jego raport wydaje się być lepszy aniżeli ogólnodostępne modele sezonowe.

USD: spadki -> wzrosty: 23.01.2020

CHF: wzrosty -> spadki: 27.01.2020

CAD: wzrosty -> spadki: 16.01.2020

O ile sytuacja nie jest klarowna dla CAD/CHF o tyle dla USD/CHF jest wyraźna. Wynika z tego, że między 23.01.2020 a 27.01.2020 USD/CHF powinna ustanowić dołek, po czym wejść we wzrosty.

Analiza zmiennościowa

Sytuacja na USD/CHF – dzienny:

USD/CHF, D1, 23.01.2020, IC Markets

Rynek jest po raz drugi uderzył w dolną wewnętrzną bandę zmienności. Rynek można uznać za wyprzedany.

Strefa sugeruje (ta pomarańczowa linia), że mogą pojawić się spadki. To dobrze dla dilera walutowego, bo wykorzysta tą perspektywę w poszukiwaniu płynności na rynku. Po prostu więcej chętnych sprzeda swoje papiery, a duży chętnie je kupi.

Sytuacja na USD/CHF – H4:

USD/CHF, H4, 23.01.2020, IC Markets

Tutaj ładnie widać coraz mniejszy postęp w cenie, coraz słabsze te spadki, niknie momentum spadkowe, formacja SOT może zapowiadać akumulację. Ponadto widać po wolumenie wybrania w dołkach.

USD/CHF wygląda prowzrostowo na podstawie 3 niezależnych metod badawczych.

CAD/CHF

Tutaj transakcje ukierunkowane na wzrosty będą nieco mniej obiektywne.

Sytuacja na dziennym:

CAD/CHF, D1, 23.01.2020, IC Markets MT4

Sytuacja na H4:

CAD/CHF, H4, 23.01.2020, IC Markets MT4

Na dziennym widać moje postawione zlecenia buy limit. Są one nieco poniżej aktualnej ceny ze względu na sytuację na H4. Zauważcie, że mamy jeden stanowczy swing w dół. Brakuje korekty i zejścia w dół na drugą nóżkę (zasada: minimum 3 fale w każdym ruchu ceny).

Tym nie mniej w obu interwałach wyraźnie dostrzegamy wykupienie rynku.

Dlaczego ta para jest mało ryzykowna?

Spójrzcie na wykres w szerszej skali. Dla przykładu ostatnie 50 lat:

CAD/CHF, 50 lat, stooq.pl

Ostatnie 10 lat:

CAD/CHF, 10 lat, stooq.pl

Ostatnie 5 lat:

CAD/CHF, 5 lat, stooq.pl

Widzimy tu, że spadki straciły momentum i po gigantycznej formacji SOT weszły w gigantyczna akumulację. Oznacza to, ze pozycje typu long są bardziej bezpieczne. Ponadto mamy dla longów korzystne punkty swap.

Na każdym z tych wykresów widać, ze na tej parze jest tanio.

Podsumowanie

Mam nadzieje, że przejrzyście udało mi się tutaj przedstawić powód pozycjonowania się po długiej stronie rynku dla par: USD/CHF oraz CAD/CHF. Na parze USD/CHF obecnie już posiadam 4 longi, natomiast na CAD/CHF jeszcze czekam ze zleceniami oczekującymi.

Celem jest górna banda zmienności. Zdaniem Larry’ego Williamsa będą to okolice 12.05.2020.

Owocnego tradingu

P.S.: Bardzo fajnie udało się wykupić gaz ziemny po świetnych cenach. Mamy okazję 4-lecia. Nie zmarnujcie jej!

P.S.: Ja – autor, nie jestem doradcą inwestycyjnym w myśl jakiejkolwiek ustawy czy rozporządzenia. Wszystkie artykuły na tej stronie to prywatne opinie autora. 95% szkoleniowców w branży to oszuści a wszystkie rynki są w specyficzny sposób manipulowane. Poznaj schematy manipulacji. Wszystkie inwestycje, które robicie na bazie wiedzy z tego bloga robicie na własną odpowiedzialność, a nie moją.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Facebook Comments