Wielki pump and dump na rynku nieruchomości

Rządy również uczestniczą w manipulacjach na rynkach finansowych.

Ostatnimi czasy sporo się dzieje na przestrzeni. Rynki kryptowalut obudziły się po ponad 3-letnim długim zimowym śnie. Rządy zmuszają metodami manipulacji społeczeństw ludzi do szczepień, a ludzie tak, jak w przypadku Auschwitz Birkenau, idą na chętnego do zamordowania, bo im wróg coś obiecał a oni uwierzyli i ich zabito. Historia lubi się powtarzać. Ale do tego wątku wrócimy w dalszej części artykułu.

Nowy Ład w Polsce

Tzw. “Nowy Ład”, którego nie słuchałem, bo jak wiecie nie oglądam informacji w telewizji i nie słucham w radiu. Żadnych informacji. O dziwo bez nich lepiej mi się żyje i lepiej trejduje. A i tak wiem wszystko co istotne. W tradingu czasem spojrzę na kalendarz makro, aby przygotować się na powiększoną płynność i szybkość rynku. I to tyle. Wracając do tego “nowego ładu” i kierując uwagę w stronę kredytów hipotecznych. Polski Nowy Ład ma bowiem obejmować program dopłat do kredytu, dzięki czemu będzie można wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, a rodziny wielodzietne otrzymają dofinansowanie na spłatę. Nowy Ład ma rozwiązać problemy głównie młodych Polaków. Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego ma udzielać gwarancji na kredyty hipoteczne i dzięki temu, nie trzeba będzie mieć zgromadzonych oszczędności, aby otrzymać finansowanie w banku i kupić mieszkanie.

Prace legislacyjne mają ruszyć we wrześniu tego roku, ale zmiany mają zacząć obowiązywać najwcześniej w 2022 roku. Wtedy z pewnością dowiemy się szczegółów. A zatem mamy jeszcze trochę czasu na strategię, którą tu przedstawię.

Możliwa reakcja rynku

Jeśli wspomniane wsparcie kredytobiorców będzie skuteczne, a nie wyssane z palca tak, jak dotacje unijne, których niemal nie da się dostać, to reakcja rynku będzie bardzo silna. Skoro kredyt będzie dostępny dla każdego to każdy go weźmie. Skoro tak to pojawi się potężny popyt na mieszkania. Tu z kolei do akcji wchodzą deweloperzy. I na nich skoncentrujemy swoją uwagę. No bo skoro deweloperka dostanie wiatru w żagle w postaci zwielokrotnionych potrzeb mieszkaniowych to chwilowa recesja wywołana wzrostem cen materiałów budowlanych ustąpi potężnej hossie. Deweloperzy zatrudnią więcej pracowników i obsłużą nie 3-4 osiedla a 10-12 lub więcej. Zrobią to z niższą jakością i trochę po łebkach ale z tą sama marżą. Każde mieszkanie jest tak na prawdę warte tyle co 2-3 gruchy betonu, czyli niewiele. Reszta to usługa, marża czy inne “kwestie papierkowe”. Marża jest duża, nawet bardzo duża. A skoro wzrośnie liczba zamówień to wzrosną zyski deweloperów.

Deweloperzy w Polsce – Wskaźnik Altmana (Altman EM – score)

Skoncentrujemy się na najprostszej formie inwestycji w deweloperkę jaką jest zakup akcji tych deweloperów, którzy notowani są na giełdzie. Gorąco polecam w tej sytuacji New Connect, ale nie będę go opisywał. Skupimy się na GPW.

Na podstawie artykułu: https://www.biznesradar.pl/spolki-rating/sektor:dew oraz na podstawie metody oceny ryzyka upadłościowego dla rynków wschodzących prof. Altmana (Altman EM-Score – bierze pod uwagę stosunek kapitału obrotowego, zysków zatrzymanych i zysku operacyjnego do aktywów spółki oraz kapitalizację giełdową do zobowiązań spółki) lista deweloperów w Polsce przedstawia się następująco:

Alta (AAT)AAA (214.6)
Sohodev (SHD)AAA (16.9)
Triton (TRI)AAA (14.9)
Edinvest (EDI)AAA (12.6)
Celtic (CPD)AAA (11.2)
Lokum (LKD)AAA (10.2)
Inpro (INP)AAA (9.7)
Domdev (DOM)AAA (9.3)
Archicom (ARH)AAA (8.4)
Ronson (RON)AAA (8.3)
Atal (1AT)AAA (8.2)
08Octava (08N)AA+ (7.9)
Marvipol (MVP)AA- (7.2)
HMInwest (HMI)AA- (7.0)
I2Dev (I2D)A- (6.6)
Towerinvt (TOW)A- (6.5)
MLP Group (MLG)BBB (6.1)
Echo (ECH)BBB- (5.8)
Elkop (EKP)BBB- (5.8)
PHNBB+ (5.3)
Rank Progress (RNK)BB (5.1)
BBIDEV (BBD)BB (5.1)
CPGroup (CPG)BB (5.0)
GTCB+ (4.7)
JWConstruction (JWC)B+ (4.6)
IIAAV (IIA)B (4.4)
Cztorebka (CZT)B (4.3)
Warimpex (WXF)B- (4.1)
BIKB- (4.0)
Atlasest (ATL)B- (3.8)
Wikana (WIK)CCC (3.2)
Polnord (PND)D (1.3)
IBSM (IBS)D (-6.3)
Reinhold (RHD)D (-47.4)
PlazaCNTR (PLZ)D (-156.0)
Develia (DVL)
Orcogroup (OPG)
Deweloperzy notowani na GPW względem wskaźnika upadłości Altmana

Deweloperzy w Polsce – Wskaźnik Piotroskiego (F – score)

Główna idea przyświecająca profesorowi ze Stanford Piotroskiemu przy tworzeniu wskaźnika była bardzo prosta. Chodziło o wyszukanie atrakcyjnie wycenionych spółek giełdowych, które jednocześnie znajdują się w dobrej sytuacji finansowej. Selekcjonowanie spółek za pomocą F-Score dzieli się na 2 etapy. Pierwszy z nich jest banalnie prosty. Sprawdzamy spółki pod kątem stosunku ceny akcji do wartości księgowej, a następnie odrzucamy 80% z najwyższymi wskaźnikami C/WK. Pozostałe 20% najatrakcyjniej wycenionych przechodzi do dalszej analizy. W jej trakcie spółki oceniane są pod kątem 9 kryteriów. Za spełnienie każdego z nich uzyskują po 1 punkt, a zatem łączna maksymalna liczba punktów to 9. Spółka uzyskuje punkt jeśli:

  • Wypracowała zysk netto w trakcie ostatniego roku
  • Zanotowała dodatnie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej w ostatnim roku
  • Poprawiła poziom rentowności aktywów w porównaniu z wcześniejszym rokiem
  • Wartość przepływów z działalności operacyjnej była w ostatnim roku większa od zysku netto
  • W ostatnim roku zmniejszył się stosunek zadłużenia długoterminowego do wartości aktywów spółki
  • Stosunek aktywów obrotowych do zadłużenia krótkoterminowego jest wyższy niż w poprzednim roku
  • Liczba wyemitowanych akcji nie wzrosła w porównaniu do poprzedniego roku
  • Marża na sprzedaży poprawiła się w porównaniu z poprzednim rokiem
  • Wartość wskaźnika rotacji aktywów jest wyższa niż przed rokiem

Ostatecznie przy tworzeniu portfela Piotroski brał pod uwagę wyłącznie te spółki, które uzyskały 8 lub 9 punktów.

Ta sama lista co poprzednio, ale pod kątem wskaźnika Piotroskiego:

Alta (AAT)8
Edinvest (EDI)8
Echo (ECH)8
Domdev (DOM)8
BIK8
BBIDEV (BBD)7
Atal (1AT)7
Wikana (WIK)7
Polnord (PND)7
Inpro (INP)6
HMInwest (HMI)6
Triton (TRI)6
Rank Progress (RNK)5
Marvipol (MVP)5
Warimpex (WXF)5
PlazaCNTR (PLZ)5
PHN5
MLP Group (MLG)5
I2Dev (I2D)5
Elkop (EKP)5
Cztorebka (CZT)4
Towerinvt (TOW)4
JWConstruction (JWC)4
IBSM (IBS)4
GTC4
Develia (DVL)4
Archicom (ARH)3
IIAAV (IIA)3
CPGroup (CPG)3
Celtic (CPD)3
Atlasest (ATL)2
Shodev (SHD)2
Ronson (RON)2
08Octava (08N)1
Lokum (LKD)
Reinhold (RHD)
Orcogroup (OPG)
Deweloperzy notowani na GPW względem wskaźnika Piotroskiego

Spółki wybrane fundamentalnie

Jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko te spółki, które mają rating Altmana minimum B oraz spełniają warunki Piotroskiego (minimum 8 punktów) to mamy 5 spółek na GPW. Oto one:

Pozycja w rankinguSpółka spełniająca oba warunki
1.ALTA (AAT)
2.ED Invest (EDI)
3.Dom Development (DOM)
4.Echo Investment (ECH)
5.Biuro Inwestycji Kapitałowych (BIK)
Ranking najsilniejszych spółek deweloperskich

Analiza Techniczna

Spojrzymy na kilka wykresów czy oby już coś się dzieje…

Na pierwszy ogień idzie nasz zwyciezca:

ALTA (AAT)

https://www.tradingview.com/x/9IkerMda/

Nikt nie jest głupi i każdy widzi, że ta spółka to skarb. Wzrosty już przekroczyły 100% z rzadkim sygnałem “black hole” na samym dołku. Gdybym to wtedy zobaczył i wiedział to co teraz to zastawiłbym nawet teściową (jak mawiał Tom Williams przy omawianiu tego sygnału). Nie cierpię kupować pionowych ścian ale tutaj mamy dopiero początek ruchu. Jak dobrze pójdzie to te 10 zł zobaczymy. Zauważcie, że nie było jeszcze korekty. A to oznacza, że zgodnie z teorią fal – wciąż jesteśmy wewnątrz fali nr 1. A więc tak na prosty chłopski rozum – przebyty dystans pomnóż razy 2 i dodaj do aktualnej ceny i otrzymasz: 5 zł za akcję. I to przy założeniu, że to koniec fali 1. Te 5 zł to takie minimum. Wolumen rewelacja. Duży się obłowił w papier. Osobiście czekałbym na dno fali 2 i tam wchodził siatkowo (wejścia siatkowe w metodologii BAT) opisano w książce, którą możecie nabyć na tej stronie w dziale sklep/narzędzia lub poniżej.

Teraz podam wam analizę dość kiepskiej spółki. Rating Altmana to smutne D, natomiast F-score Piotroskiego to aż 7. Po wykresie widać, że spółka lubi bańki spekulacyjne – a ta nadchodzi. Brałbym ją z nadzieją na wzrost 100 – krotny (10 000%). I chyba nawet ją wezmę, ale dojdziemy do tego co i gdzie kupić.

POLNORD (PND)

Oto wykres:

https://www.tradingview.com/x/EdXYGWOg/

Czy wy też to widzicie? Kto nie widzi to dla niego nie ma już nadziei.

Bardzo długotrwała kiszona ze sporym wolumenem (duży skupuje ostrożnie) i niedawno wystrzał największego wolumenu jaki kiedykolwiek się pojawił. Cały czas niska cena. Walor na maksa zakiszony. Takie perełeczki uwielbiam najbardziej na rynku. Skondensowana siła kinetyczna widoczna na wolumenie pod wybicie (mechanizm ten również wyczerpująco opisałem we wcześniej przedstawionej książce).

Cokolwiek tu się wydarzy ten rynek wyjebie w kosmos! 🙂

Osobiście kupuje to i obstawiam drugą taką samą góreczkę jak wtedy kiedy również kredyty dawano wszystkim w USA – bańka subprime 2008 – w końcu to samo u nas – ale się będzie działo 🙂

Opisałem wam pump, czyli pompowanie ceny ale co z drugim członem w tytule, czyli krach, dump?

Smutny dump

Krach, który przewiduję jest bardzo smutny. Gdy rynek się nasyci w grę wejdzie chciwość. Gdy dofinansowania się skończą chciwość będzie topielcem bez spodni po odpływie fali. Obejrzyjcie sobie film (zajebisty): “Big short” on dość dobrze opisuje krach subrime w USA z 2008.

Z tym, że mamy p(l)andemię i powikłania z nią związane. Chodzi mi tu o podwyższoną śmiertelność u tych, którzy wezmą kredyt. Kurek z pieniędzmi dla deweloperów się skończy, a banki dostaną po łapach. Za wszystko zapłacą zwykli obywatele jak zawsze. Nie chcę tu wchodzić w teorie spiskowe, w które osobiście głęboko wierzę, ale sama śmiertelność jest faktem niepodważalnym. Osobiście widzę tu duże liczby i chodzi o zaszczepionych. Powiem tak: spędźcie więcej czasu z bliskimi, którzy się zaszczepili – doceńcie to życie dopóki jeszcze trwa. Włącza mi się tutaj empatia do tych osób a jest to znaczny odsetek rodaków.

Krach po tej euforii będzie na prawdę konkretny. Ale póki mamy delikatny zalążek przed wybuchem cenowym to grajmy i bawmy się tym, bo życie bardzo szybko przemija.

Dziękuję za uwagę.

P.S.: Ja – autor, nie jestem doradcą inwestycyjnym w myśl jakiejkolwiek ustawy czy rozporządzenia. Wszystkie artykuły na tej stronie to prywatne opinie autora. 95% szkoleniowców w branży to oszuści a wszystkie rynki są w specyficzny sposób manipulowane. Poznaj schematy manipulacji. Wszystkie inwestycje, które robicie na bazie wiedzy z tego bloga robicie na własną odpowiedzialność, a nie moją.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Facebook Comments