Trzoda chlewna – LONG

Trzoda chlewna – LONG

Wstęp

Trzoda chlewna (ang. LEAN HOGS) jest to, moim zdaniem, jeden z najciekawszych rynków na świecie. Trzoda chlewna to po prostu świnie hodowlane, żywiec wieprzowy. Ludzie często się fascynują w cholerę trudnymi i zmanipulowanymi rynkami jak np. EUR/USD a nie zauważają prostszych i bardziej interesujących rynków o niższej zmienności i większej łatwości zarobienia pieniędzy. Natknąłem się na ten rynek przy okazji pisania o sezonowości w rolnictwie. Piszę o sezonowości na rynku surowcowym i wybieram najciekawsze surowce z każdej grupy towarów. Tak powstaje jedna z najlepszych publikacji o rynkach finansowych na naszym, ubogim w prawdę tradingową, polskim rynku wydawniczym. Przyznam szczerze, że nie spodziewałem się, że akurat ten rynek wywrze na mnie tak znaczący wpływ. Miał to być rynek, który opisuję tylko po to, by wypełnić treścią część poświęconą rynkowi żywca. Stało się inaczej. Zauroczyłem się tym rynkiem. Uważam, że nie S&P 500 czy EUR/USD a właśnie takie rynki, których nikt nie zna dają przewagę dla przeciętnego inwestora. Przykładem może tu być młody rynek kryptowaluty Bitcoin. Nikt nie wie o co tam chodzi. Każdy powtarza zasłyszane frazesy z telewizji, które nic nie wnoszą do analizy danego waloru, są wręcz głupie. Ale na tym polega manipulacja, aby zrobić kretynów z maksymalnej liczby ludzi.

O świniach słów kilka…

Świnie należą do najstarszych gatunków zwierząt hodowlanych. Największy odsetek, bo 38% całkowitej produkcji mięsnej na świecie to właśnie wieprzowina. Hodowla tuczników trwa średnio 6 miesięcy. Zwierzęta są gotowe do uboju po osiągnięciu wagi 250 funtów, czyli około 125 kg. Wskaźnik wydajności rzeźnej dla trzody chlewnej wg firmy produkującej paszę dla zwierząt, antybiotyki itp. „Sano” wynosi dla trzody chlewnej od 78 do 85%. Jest to najwyższy wynik względem wszelkich popularnych w rzeźni zwierząt. Drugie miejsce pod kątem tego wskaźnika zajmuje bydło z wartością 65-72%.

Wykorzystanie tuszy wieprzowej:

 • 21% szynka
 • 20,3% schab i polędwica
 • 13,9% boczek
 • 10,3% łopatka
 • 7,3% karkówka
 • 3% żeberka

Skład ten jeszcze zależy od klasy mięsa oraz mięsności (ujętej w skali procentowej) półtusz.

Podobnie jak w przypadku bydląt koszt paszy, w tym kukurydzy, znacząco wpływa na cenę tuczników. Dostawa zwierząt na rynek następuje wcześniej przy gwałtownych wzrostach cen kukurydzy.

Import/eksport

Globalna produkcja świń w 2018 wyrażona w tysiącach ton. Źródło: statista.com

Powyższe dane podawane są w tysiącach ton.

 1. Chiny: 54650
 2. Unia Europejska: 24050
 3. USA: 12166
 4. Brazylia: 3675
 5. Rosja: 3050
 6. Wietnam: 2800
 7. Kanada: 2015
 8. Filipiny: 1600
 9. Płd. Korea: 1321
 10. Meksyk: 1305

Czyli świnie, które najwcześniej bo 7 000 lat temu zostały udomowione po raz pierwszy w Chinach, w dalszym ciągu w Chinach są najliczniejsze.

Eksport trzody chlewnej w pełnym 2017. roku kształtował się następująco:

 1. Unia Europejska: 2857
 2. USA: 2555
 3. Kanada: 1324
 4. Brazylia: 786
 5. Chiny: 208
 6. Chile: 171
 7. Meksyk: 170
 8. Wietnam: 50
 9. Australia: 43
 10. Serbia: 16

Jak widać Chiny mimo olbrzymiej produkcji mało eksportują, bo tylko 0,38%.

Najważniejsze raporty na tym rynku:

 1. Hogs and Pigs Report kwartalny Departamentu Rolnictwa USA, USDA. Link: http://usda.mannlib.cornell.edu/MannUsda/viewDocumentInfo.do?documentID=1086
 2. Raport z rynku żywca 28 krajów Unii Europejskiej. Link: https://www.fas.usda.gov/data/eu-28-livestock-and-products-annual-2

Sezonowość

Wedle moich badań przeprowadzonych na potrzeby mojej książki, którą za kilkanaście tygodni chciałbym ukończyć, rynek żywca wieprzowego odznacza się niemal 100% sezonowością patrząc od roku 2006 do teraz.

Jeden z modeli sezonowych:

W modelu tym popatrzmy na to miejsce, w którym aktualnie się powinniśmy znajdować:

Zgodnie z położeniem na modelu wykresu sezonowego jesteśmy po silnych spadkach oraz PRZED silnymi wzrostami.

LEAN HOGS na wykresie

Na wykresie tygodniowym pojawił się pin bar kontekstowy w strefie wsparcia blisko dolnej wewnętrznej bandy zmienności

Wolumen z CME

Spojrzałem na kilka kontraktów, najczytelniejszy okazał się majowy 2019. Widać, że …

ten sam duży gracz, który sprzedawał po 26. listopada teraz odkupuje. Liczba otwartych pozycji przyrasta (open interests).  Spójrzcie na samą cenę. Jest o 10 centów za funt w maju wyższa niż poniżej w kwietniowym kontrakcie – zjawisko contango:

Sam rozkład wolumenowy podobny. Dołki cieszą się zainteresowaniem.

Raport COT

Najnowszy raport COT komisji CFTC pochodzi z 5. lutego więc wiele nam nie powie ze względu na swoje opóźnienie. Ale gdy mu się przyjrzeć można wywnioskować, że rynek jakby oczekiwał zwiększenia zaangażowania funduszy lewarowanych po stronie long. Najciekawiej wyglądają swap dealers posiadający olbrzymi long. Producenci na shortach więc jest z czego ich oskubać. Pozostali na longach. Tylko fundusze jakby zrównoważenie póki co.

Z powyższego raportu nie wynika żaden ruch ze strony funduszy lewarowanych.

Zarządzanie kapitałem

Moje zlecenie buy limit jest bardzo nisko ustawione. Proszę się nim nie przejmować, bo to tylko tzw. “łapacz okazji ekstremalnych”.  Okazja jest już teraz i longi można otwierać już teraz. Obecna cena to 55 centów za funt. Cena wybitnie okazyjna to 44 centy za funt. Dobrze byłoby złożyć 10 zleceń buy limit odległych o m.w. 2 centy. Czyli siatka zleceń: buy (z palca), buy limit po 53, buy limit po 51, buy limit po 49, …, buy limit po 45, buy limit po 43, buy limit po 41(…). Oczywiście dzieląc naszą ekspozycję również na 10 a nie wchodząc za cały rachunek. Jeśli mój wskaźnik depozytu się nie myli to 1 mikro lot na tym rynku to depozyt na poziomie 85 zł. Przypadkowe wahnięcie ceną dla 1 mikro lota to około 200 zł. Dlatego liczę minimalny depozyt jako nie 85 a 300 zł. Dodaję margines bezpieczeństwa i dopełniam do 500 zł. Zatem liczę się z mniej zlewarowanym depo na poziomie 500 zł. I własnie kwotę, za którą chcę wejść na ten rynek dzielę na 500 zł. Przykładowo jeśli ktoś chce na tą transakcję przeznaczyć 2000 zł to wedle tych założeń może kupić maksymalnie 0,4 mini lota. Zatem od razu wychodzi nam optymalna kwota dla 10 wejść minimum 5000 zł i to przy założeniu, że rynek nie spadnie bardzo nisko. Bardziej ostrożni gracze mogą to wszystko pomnożyć 2 razy. Zatem wejście siatką 10 zleceń i każde zlecenie po 1 mikrolocie to minimalny bezpieczny kapitał wynosi 10 000 zł.

Ten take profit, jaki tu widzicie (80 centów za funt) wynosi 560 zł z poziomu 44 centów za funt żywca wieprzowego przy depozycie 85 zł (polecam zmniejszyć lewar i liczyć sobie jakby to było 500 lub nawet 1000 zł). Generalizując, można sporo wyciągnąć z tego rynku w obecnej sytuacji.  Stop lossa nie stosuję, jedynie na kapitale, czyli tworzę osobny rachunek tylko dla tego rynku, tylko dla tego zagrania, siatki zagrań.

Najniższa cena jaką w rozsądnym czasie widziałem na tym rynku to 18 centów za funt. Mój lewar musi być tak dopasowany, żeby w razie czego wytrzymać taki zjazd cenowy i najlepiej tam jeszcze dokupić. Jak jest fajnie to się bawimy przednio, ale mamy na uwadze, że możne się coś zwyczajnie spierdolić i wtedy zęby w ścianę i wiara w dobrze przeliczoną dźwignię. Ludzie zawsze żarli i zawsze żreć będą wieprzowinę.

Podsumowanie

Wcale nie uważam, że ten pin bar nie zostanie wybity. Im niżej zejdą tym lepiej, bo taniej kupię. Stosuje rozsądny lewar, więc nic mi nie mogą zrobić. Prosty sezonowy rynek, niskie ryzyko, teoretycznie prosty zysk. Mój take profit jest po czasie, czyli zgodnie z modelem sezonowym okolice II połowy kwietnia w relacji do wewnętrznej górnej bandy zmienności na wykresie tygodniowym. Jeśli tam dojdziemy rozważać będę wejście od razu w shorty obserwując również cenę kukurydzy i raporty z rynku (nagły przyrost pogłowia w raportach).

Zajebisty rynek, ciekawa sytuacja. Jest tanio.

Jeśli, podobnie jak mi, podobają się Wam bandy zmienności to udostępniam je tutaj:

Jeszcze 2 tygodnie przeceny (-100 USD) na symulator tradingowy FOREX TESTER 3 – polecam

P.S.: Ja – autor, nie jestem doradcą inwestycyjnym w myśl jakiejkolwiek ustawy czy rozporządzenia. Wszystkie artykuły na tej stronie to prywatne opinie autora. 95% szkoleniowców w branży to oszuści a wszystkie rynki są w specyficzny sposób manipulowane. Poznaj schematy manipulacji. Wszystkie inwestycje, które robicie na bazie wiedzy z tego bloga robicie na własną odpowiedzialność, a nie moją.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Facebook Comments