Piramida, procent quazi-składany i gra swingowa na przykładzie XRP

Piramida, procent quazi-składany i gra swingowa na przykładzie XRP

CAGR

Wyobraźcie sobie, że macie absolutną pewność, że rynek będzie przez długi czas poruszał się w określonym kierunku. Posiadacie przekonanie, że dany rynek będzie przez kilka lat rynkiem byka, rynkiem  wzrostowym. Najłatwiej wyobrazić sobie taką sytuację przy inwestowaniu w indeks S&P 500. CAGR, uśredniona roczna stopa zwrotu dla S&P500 wyliczona na podstawie okresu od 2000 roku do końca 2018 wynosi nieco ponad 6,4%:

Teoria gry swingowej

Odchylenie cen wyniosło ponad 17%. Oznacza to, że nie robiąc nic zarobilibyśmy 6,4%, natomiast kupując na dołku i sprzedając na szczycie zarobilibyśmy 17,27%, czyli znacznie więcej (o 2,69 razy więcej) i w krótszym czasie. Grając na ekstremalne odchylenia cen zarabiamy 2,69 razy więcej w jednym swingu. Oczywistym jest, że takich swingów jest więcej. Załóżmy, że jest ich 6 tak, jak na rysunku:

Oczywistym jest, że odcinki wzrostowe są dłuższe niż spadkowe, ale załóżmy hipotetycznie, że są te same. Kupując dołki i sprzedając szczyty zarobilibyśmy 6 x 17,27%, czyli 103,62%. Oczywistym jest, że nie trafimy w same ekstrema oraz, że istnieją koszty transakcyjne. Ale w tej chwili to nie ma znaczenia. Chcę wam przedstawić tylko pewien sposób myślenia.

Lepszym rozwiązaniem byłoby kupić tylko dołki. Zarobilibyśmy o połowę mniej, czyli nieco ponad 50%, ale każdy błąd jaki byśmy popełnili zostałby nam wybaczony ze względu na trend. A więc tylko kupujemy punkty: 1, 3 i 5. Natomiast w punktach 2, 4 i 6 zamykamy transakcje. Nie wchodzimy na krótko.

 

Przykład gry swingowej

XRP/USD, H4:

Jak widzicie, chodzi o to, że wykorzystujemy ceny zaznaczone zielonymi prostokątami. Szczyty zaznaczone czerwonymi są to miejsca zamknięcia transakcji i bycia poza rynkiem. Gramy w oparciu o kanały zmienności.  I tu pewna istotna umiejętność Wam się przyda:

OLEJCIE EKSTREMA. KUPUJCIE TANIO to nie oznacza, że kupujecie dołki z dokładnością co do pipsa, a jeśli się ten karkołomny zabieg nie uda to wychodzicie na stopie w odległości 3 pipsów. NIE! Ta dokładność wejścia to może być nawet 20 pipsów za szybko. Bez znaczenia. Nie zakładajcie sobie tych durnych kajdan fałszywych przeświadczeń.

Na ten przykład. Jeśli wejdę na tym zielonym polu na powyższym wykresie  a rynek dalej będzie spadał będę myślał w ten sposób (XRP/USD, H1):

Widzicie?! Ta strefa w mojej głowie może być szersza i bardziej wyraźna. Jeżeli wiem na pewno, że dominującym trendem jest wzrostowy (bynajmniej na razie) to niższe ceny oznaczają większą potencjalną korzyść w przyszłości. Na powyższym wykresie faktycznie jest nieco drogo sugerując się szarym kanałem zmienności z interwału dziennego. Natomiast interwałH1 (czerwony) wygląda dość dobrze, interwał H4 (niebieski) nie najgorzej. W takiej sytuacji mogę ustawić pierwsze zlecenie buy limit na poziomie około 0,4300 (ciut powyżej – bo nie cierpię okrągłych poziomów). Rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie by na poziomie 0,3500 nie leżało kolejne buy limit.  Ale tak gramy w sytuacji, gdy jesteśmy pewni w sensie fundamentalnym nadchodzącego ruchu. Przypomnę moją prognozę dla XRP/USD:

Uważam, że przed końcem 2022. roku token Ripple: XRP będzie wart 120$

Gra swingowa w sytuacji, w której jesteśmy przekonani co do przyszłego kierunku cen daje lub może dać nieco wyższą stopę zwrotu.

 

Piramida

Możemy również piramidować pozycję, czyli dokładać na dołkach pozycje bez zamykania żadnej. Jest to dobre rozwiązanie dla kogoś, kto nie ma kapitału inwestycyjnego, ale z każdej pensji może wydać powiedzmy 500 zł, czy jakąś tam z góry określoną sumę. Wtedy piramida może zwielokrotnić zyski. Jest to również dobrry pomysł.

 

 

Życzę udanych inwestycji

 

Jeśli również na tym rynku widzicie przewagę dzięki wskaźnikowi zmienności, który rozwija się aż do pojęcia zmienności zagnieżdżonej (stosowny template załączony do przedmiotu) to udostępniam go w tym miejscu:


Jak zawsze polecam symulator do nauki gry na rynkach. Książka rzadko kiedy prawdę powie, natomiast własne doświadczenie w testowaniu konkretnego myślenia na symulatorze to potężny oręż.

Oprogramowanie to jest warte każdego dolara – możecie je zakupić tutaj: https://forextester.com/

Polecam oprogramowanie do nauki i testowania sposobu myślenia na rynku. Grajcie poza schematami.

P.S.: Ja – autor, nie jestem doradcą inwestycyjnym w myśl jakiejkolwiek ustawy czy rozporządzenia. Wszystkie artykuły na tej stronie to prywatne opinie autora. 95% szkoleniowców w branży to oszuści a wszystkie rynki są w specyficzny sposób manipulowane. Poznaj schematy manipulacji. Wszystkie inwestycje, które robicie na bazie wiedzy z tego bloga robicie na własną odpowiedzialność, a nie moją.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Facebook Comments