Krach 2021 na giełdzie na S&P 500. Czarny krzyż bessy

Czy możemy już mówić o krachu na giełdzie? Na razie mamy jedynie przecenę ale rynki są już od dawna gotowe do spadków.

Czym jest handel?

Tak na prawdę handel to produkcja i transport kontenerów. Większość pochodzi z Chin a sprzedaje się je w Europie oraz Ameryce. Gdybym miał światowy handel przedstawić jednym zdaniem to tak właśnie by ono brzmiało. Nie ma znaczenia czy idziesz do Pepco czy kupujesz ciuchy ze znaczkiem albo wsiadasz do Ferrari. To wszystko jest TRANSPORTOWANE z Chin. Podkreślam słowo “transportowane” nie bez przyczyny.

Zgodnie z Teorią Charlesa Dowa pierwsze oznaki złej koniunktury gospodarcze zauważamy właśnie w transporcie. Charles mawiał, że krachy na indeksie szerokiego rynku poprzedza zapaść na indeksie transportowym. Zobaczmy:

Porównanie indeksu Dowa transportowego i S&P500. Źródło: https://pl.tradingview.com/chart/

Niebieska linia wykresu to indeks transportowy Dowa. Pomarańczowa linia wykresu to S&P500.

Szczyt na wykresie transportowym: 7.05.2021

Szczyt na S&P500: (rysunek poniżej)

Krzyż bessy Charlesa Dowa. Porównanie indeksu Dowa transportowego i S&P500. Źródło: https://pl.tradingview.com/chart/

Ciekawe co nie?! Jeśli poprowadzicie linie trendu w sposób klasyczny czyli spadkowy po szczytach a wzrostowy po dołkach to miejsce przecięcia tych linii trendu (strzałki na wykresie) wskażą wam idealnie miejsce szczytu na S&P500 w dniu 3.09.2021. Nazwałem to miejsce krzyżem bessy zgodnie z teorią Charlesa Dowa.

Sentyment

Każdy jest na longach. Tyle w temacie.

Nie no trochę rozwinę myśl 🙂 Ale wszystko sprowadza się do tego, ze za dużo ludzi jest na longach czyli za dużo ludzi w kontekście szerokiego tłumu gra na wzrosty indeksu. Oznacza to rozdawanie świeżo wydrukowanych pieniędzy za darmo każdemu. Smart Money tego nie lubi. Chcą zachować kasę dla siebie. A więc należy odleszczyć większość uczestników rynku. Robi się to strachem.

Spójrzmy na jeden ze wskaźników sentymentu w oparciu o analizę fundamentalną, czyli raport COT:

https://www.barchart.com/futures/quotes/ES0/

Na mojej ulubionej darmowej stronie dotyczącej analiz kontraktów poza wykresem e-mini na S&P500 w poniższych oknach mamy: wolumen i liczbę otwartych kontraktów. Niżej jest raport COT. Jeszcze niżej uszczegółowiony raport COT.

No więc pierwsze co zauważamy to duże wolumeny na szczytach wykresu S&P500 – a więc od dawna sprzedają. W zasadzie shorty akumulują już od początku roku. Najwięcej krótkich pozycji fundusze lewarowane dobrały w II połowie maja czyli na szczycie indeksu transportowego. Ewentualnie po załamaniu szczytu na indeksie transpoortowym.

Ekspozycja funduszy lewarowanych jest od dawna ujemna a więc mają shorty w przeważającej większości. Mali spekulanci mają bardzo dużo pozycji zakupowych, longów. Pośrednicy są bardzo mocno na shortach. Najważniejsi uczestnicy rynku są na shortach!

Grupa która jest wiecznie nieprzygotowana do spadków, czyli mali spekulanci i fundusze zarządzające aktywami są ostatnimi na longach.

Spread na obligacjach 30-letnich do 3 miesięcznych

Zgodnie z teorią gdy rentowność obligacji amerykańskich w dłuższym terminie spada niemal do zera i rośnie rentowność obligacji o zapadalności w krótszym terminie to inwestorzy przesiadają się z akcji na obligacje krótkoterminowe. Lepszy pewniak na kilka procent niż niepewność na przegrzanym rynku akcji. Dlatego jest to wskaźnik wyprzedzający krachy na indeksie akcji. Wygląda tak:

Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Yield_curve#/media/File:10-year_minus_3-month_US_Treasury_Yields.png

A więc odwrócenie krzywych rentowności na obligacjach już mieliśmy. Sygnał ostrzegawczy jest w mocy.

Jak zagrywać?

Nie lubię grać shortów. Ale gdybym miał je brać grałbym tak:

S&P500, tygodniowy, 21.09.2021

Nic szczególnego – siatka zleceń sell limit powyżej ceny od środka kanału na tygodniowym począwszy.

Osobiście nie lubię shortować rynków wiecznie zwyżkujących. Wolę kupować tanio gdy rynek się wykrwawia jak to ujął Natan Rotshild. Tam gdzie zieloną linią zaznaczyłem cel dla shortów otwierałbym longi. Nawet gdybym grał większą korekcyjną falę “b” ta nie hossę to i tak warto.

Wyliczenia zasięgów przyjąłem na podstawie poprzedniej bessy. Zmienność w danym interwale względem poprzedniego niższego interwału to zawsze 2 razy. Więc podwojony kanał oddalony minimum o 50 okresów ekstrapoluję w kierunku południowym. Krach covid-19 uderzył w to miejsce idealnie. Obecny również może to zrobić. Nie zdradzę sekretu 50 okresów. Ale zauważ, że nawet jak liczę ADR z ATR-a to używam 50 – okresowego okienka czasowego, szeregu czasowego.

Przepowiednia, analiza Prechtera

Zgodnie z teorią cykli wykonaną przez ojca analiz opartych o teorię fal Elliotta krach ma się wydarzyć przed 2022:

Analiza cykli Roberta Prechtera

Na podstawie anali Elliotta i Fibo (i zapewne Ganna też) Robert Prechter przewiduje koniec wielkiego cyklu hossy w tym roku:

Czy Prechter ma rację? Zobaczymy.

Podsumowanie

Za dużo słyszę o akcjach. Buduję portfel czysto pasywny. Szukając rozmaitych informacji skupiając się na bezpiecznych ETF ciągle słyszę o ETF na S&P500. Toć to chore!

Za dużo się gada o akcjach. Dla mnie one od dawna są przewartościowane.

Większa korekta musi nadejść w końcu. Tam w oku cyklony, gdy krew już się rozleje będę kupować.

Dobre tu są bandy zmienności.

Ów broker udostępnia dźwignię 1:500. Polecam skorzystać.

Dobry broker wart uwagi

P.S.: Ja – autor, nie jestem doradcą inwestycyjnym w myśl jakiejkolwiek ustawy czy rozporządzenia. Wszystkie artykuły na tej stronie to prywatne opinie autora. 95% szkoleniowców w branży to oszuści a wszystkie rynki są w specyficzny sposób manipulowane. Poznaj schematy manipulacji. Wszystkie inwestycje, które robicie na bazie wiedzy z tego bloga robicie na własną odpowiedzialność, a nie moją.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Facebook Comments