Krach 2017?
Dziś jest 19. października 2017. roku. Być może ta data będzie istotna.
W domniemanych ostatnich chwilach hossy jeszcze szukałem zakupu. Gdy padły 4 wsparcia wolumenowe rynek dał jasno do zrozumienia, że no no nie tym razem. Zabawne, bo jeszcze wczoraj prowadziłem rozmowę telefoniczną i mówiłem o zmianie cyklu koniunkturalnego. Od pół godziny rynek w kilka minut spadł ponad 135 punktów. No cóż od paru ładnych tygodni rozmowy o końcu cyklu Bennera i kracho-lubnym październiku po mału próbują się realizować. Póki co trwa krwawa wyprzedaż. Zobaczymy co przyniesie zamknięcie dnia. Na dziś daję sobie spokój z live tradingiem.
DAX(M1, D1)
Ropa(M1)
Złoto (M1)
Chiny(M5)
Podłoże fundamentalne:
Katalonia
Premier Katalonii ogłasza secesje jeśli Madryt nie uzna ich niepodległości. O godz. 10:00 skończyło się ultimatum. W sobotę rząd Hiszpanii ma ogłosić artykuł 155. zawieszający autonomię Katalonii. Robi się groźnie.
fot. tvn24
Chiny
Trwa kongres w Chinach. Wybory. Na zdjęciu ubiegający się o reelekcję i większą władzę niż dotychczas Xi Jinping.
fot. wp.pl
Rocznica
Dziś mija 30-ta rocznica od słynnego krachu z 1987 roku, w którym to Dow Jones spadł o 20% w trakcie jednej sesji.
Ponadto: nowy rząd w Niemczech (brak stabilności w Niemczech to brak stabilności w Unii), spotkanie Merkel – Putin, prośba o ujawnienie dowodów smoleńskich, nowe informacje w sprawie Brexitu, zmiany D. Tuska na szczycie Unii Europejskiej w sprawie relokacji “uchodźców” … dziś sporo się dzieje. No i cały czas polityczna burza Donalda Trumpa. Korea. Islamskie ataki na Europę. Sporo czynników ryzyka.
Być może rynki jeszcze odwrócą do końca dnia. Coś przez resztę dnia rynek zrobić musi, tym nie mniej ta wylewka podaży nie wygląda dobrze. Dziwne jest to, że na ogół w poniedziałki robili takie rzeczy. A dziś jest czwartek. Poniedziałek będzie trudny po sobotnich starciach Hiszpania – Katalonia tym bardziej, że rannych już nie brakuje.
Zgodnie z teorią cykli hossa może jeszcze potrwać do grudnia tego roku:
Cykl Bennera: Zgodnie z tym cyklem krach miał być w 2018 r. Jednakże autorsko uważam, że co wiek a może co millennium (w tej sytuacji to bez znaczenia) cykl się zeruje. Jeśli tak to będziemy mieli szczyty rynkowe w latach: 2000, 2008, 2017, 2027, 2035, 2044 …
Klasyczny cykl Bennera:
Cykl Benner – Susłowicz: jest to moja interpretacja współczesna:
Czynnik decydujący
Czynnikiem decydującym o zmianie cyklu koniunkturalnego jest zmiana polityki podaży pieniądza przez banki centralne. Luzowanie ilościowe znane jako QE z czasem zamieni się na program przeciwny, czyli wielką wyprzedaż.
Bo to właśnie zmiana polityki monetarnej największych banków centralnych wpompowała pieniądze w obecną hossę i to ona również tą hossę nam zabierze.
Podsumowanie
Być może zobaczymy jeszcze nowe szczyty na indeksach giełdowych… ale to już jedynie “być może”.
Jeśli wejdziemy w bessę pamiętajcie o trzymaniu kapitału już w innym miejscu: gotówka, złoto, nieruchomości … safe haven.
Pozdrawiam
Facebook Comments